Hızlı Arama Robotu
Hızlı Arama Robotu

YKS Nedir? YKS Konuları Nelerdir?

Hepinize merhaba sevgili arkadaşlar, bu yazımızda sizler için YKS Nedir? YKS Konuları Nelerdir? YKS Ne Anlama Geliyor? gibi sorulara cevap vermeye çalışacağız.

YKS Nedir? YKS Sınavına Kimler Girebilir?

Öncelikle YKS sınavından kısaca bahsedelim. Açılım olarak Yükseköğretim Kurumları Sınavı olarak geçen YKS, üniversiteye geçiş sınavlarını barındıran sistemin adıdır. Sınava liseyi bitirmiş ve üniversiteye gitmek isteyen öğrenciler girebilir. Bu sistem kendi içinde sınav olarak 3’e ayrılmaktadır.

  • Temel Yeterlilik Testi (TYT)

Bu sınav YKS sınavının 1. oturumu olarak geçmektedir. Kısa isim olarak TYT diyebiliriz. TYT sınavına tüm üniversiteye gitmek isteyen öğrencilerin girmesi zorunludur. TYT baraj puanı ise 150 olarak belirlenmiştir ve TYT puanı ile 2 yıllık bölümleri tercih edebilir ve özel yetenek sınavı gerektiren bölümlere gidebilirsiniz.

  • Alan Yeterlilik Testi (AYT)

TYT sınavından 150 barajını geçtik ve AYT sınavına girmeye hak kazandır. AYT sınavına 4 yıllık bölümlere gitmek isteyen arkadaşlar girmektedirler. Sayısal, sözel ve eşit ağırlık puan türleri olmak üzere 3’e ayrılmaktadır. Sınav tek bir kitapçıktan oluşmaktadır ve hangi bölüme gitmek istiyorsanız onun puan türünün gerektirdiği testleri çözmelisiniz. Diğer testlerden sorumlu değilsiniz fakat diğer puan türlerinizin puanları da hesaplansın diyorsanız çözebilirsiniz. Mesela sözel testleri sayısal puanınıza etki etmez. Bu konuda içiniz rahat olabilir.

  • Yabancı Dil Testi (YDT)

TYT sınavından 150 barajını geçtik ve artık YDT sınavına girebiliriz. Bu sınava dil bölümlerini kazanmak isteyen DİL öğrencileri girmek zorundadır. Bu sınava girmek zorunlu değildir, mesela Sayısal bölüme gitmek istiyorsunuz bu sınava girmenize gerek yok. Bu durum dil bölümü isteyen öğrenciler içinde geçerlidir. Dil bölümüne gitmek istiyorsanız AYT sınavına girmenize gerek yoktur.

Ayrıntılı bilgi için ÖSYM kılavuzunu kontrol edebilirsiniz: ÖSYM YKS Kılavuzu

YKS Konuları Nelerden Oluşmaktadır?

YKS sınavında lisede işlediğiniz pek çok dersin konusundan soru gelmektedir. Öncelikle gelin TYT sınavından konuşalım. TYT sınavı genel olarak 9 ve 10. sınıf derslerinden sorulmaktadır. Sınav sistemi gittikçe mantığa doğru kaymaktadır ve genel olarak bilgi soruları AYT sınavına göre az olur.

TYT sınavında Türkçe, Matematik, Geometri, Fizik, Kimya, Biyoloji, Tarih, Coğrafya, Felsefe ve Din Kültürü derslerinden soru sorulmaktadır. Türkçe 40, Matematik 40, Fen Bilimleri 20 ve Sosyal Bilimler 20 soru olmak üzere 120 soru içermektedir.

AYT sınavında ise genel olarak sizden bilgi ister ve eğer konuya tam hakim iseniz soruları rahat yapabilirsiniz. Bu sınavda da TYT sınavda olan derslerin pek çoğundan soru sorulmaktadır. Sadece TYT’den farklı olarak Edebiyat dersinden soru sorulmaktadır. Bu sınavda Matematik 40, Fen Bilimleri 40, Sosyal Bilimler-1 40 ve Sosyal Bilimler-2 40 olmak üzere toplam 160 soru bulunmaktadır.

Konuları öğrenmek isteyen öğrenciler soldaki linke tıklayabilirler: AYT – TYT Konuları

YKS Nedir? YKS Konuları Nelerdir? YAPILAN YORUMLAR