Hızlı Arama Robotu
Hızlı Arama Robotu

Vücudumuzun Bilmecesini Çözelim Konu Anlatımı 4. Sınıf Fen Bilimleri

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (No Ratings Yet)

DESTEK ve HAREKET

Vücudumuza Şekil Veren Yapı

Bir binayı ayakta tutan içinde demirin de kullanıl¬dığı sütun, vücudumuzu dik tutan iskeletimize benzer. Binadaki duvarlar ise vücudumuzu saran kaslara ben¬zer. İskelet ve kaslarımızın görevi, vücudumuza destek ve hareket sağlamaktır.

Kemiklerin birleşmesiyle oluşan iskeletimiz vücudumuzun dik durmasını ve hareket etmesini sağlar.

İskeletimizdeki kemikler sert ve sağlam yapıdadır.Yetişkin bir insan iskeletinde yaklaşık 206 kemik vardır.

İskeletimiz olmasaydı bir et yığını olurduk ve vücudumuz şekilsiz olurdu. İskeletimiz vücudumuza şekil vererek destek sağlar. İskeletimiz, kalp ve akciğer gibi iç organlarımızla beynimizi çarpma
ve darbelere karşı korur

Bebeklerin iskeletinde 206’dan fazla kemik bulunur. Bu kemiklerden bazıları bebek büyürken birbiriyle kaynaşır.

İskeletin Temel Kısımları

İskeletimiz temel olarak dört kısımdan oluşur. Bunlar kafatası, göğüs kafesi, omurga, kollar ve bacaklardır.

Kafatası

Kafatası, vücudumuzun en önemli organlarından biri olan beyni dış etkilerden korur

Göğüs Kafesi

Göğüs kafesi, kaburga kemikleri ve göğüs kemiğinden oluşur. Vücudumuzun hayati organlarından olan kalp ve akciğerleri korur.

Omurga

Omurga, boynumuzdan başlayıp sırtımız boyunca kalçamıza kadar uzanır. Omurga vücudumuzun dik durmasını sağlar. Şekli “S” harfine benzer. Omurga, içerisinde bulunan omurilik adı verilen yapıyı korur. Boyun kısmındaki omurga kemikleri, başımıza destek vererek başımızı dik tutabilmemizi sağlar.

Kollar ve Bacaklar

Vücudumuzun hareketlerinin çoğunu kollarımız ve bacaklarımız sağlar. Kollarımız ve bacaklarımız iskeletimizin en hareketli kısımlarıdır

İnsan vücuduna şekil veren, vücudumuzun dik durmasını ve hareket etmesini sağlayan
yapıya, İSKELET denir.

Kemiklerin yarı¬dan fazlası elimizde, ayaklarımızda ve bileklerimizde bulunur.

Vücudumuzun Hareketini Sağlayan Yapılar

Kemik

İskeletimizi oluşturan, sert ve dayanıklı yapılara kemik denir.Vücudumuzdaki kemikleri uzun, kısa ve yassı kemikler olarak gruplandırabiliriz.

Bunları Biliyor musunuz?

Vücudumuzdaki en küçük kemik, kulağımızda bulunan üzengi kemiğidir. Bu kemik, 3 mm boyundadır. En uzun kemiğimiz bacağımızın üst kısmında yer alan uyluk kemiğidir. Uyluk kemiğimizin uzunluğu vücudumuzun yaklaşık dörtte biridir.

İskeletimiz vücudumuzun hareketini kas ve eklemlerle birlikte çalışarak sağlar.

Eklem

Kemiklerin birleştiği yerlere eklem denir. İskeletimizin kaslarla birlikte hareket edebilmesi için kemiklerin birleşme yerlerinin hareketli olması gerekir. Bunu sağlayan yapı eklemlerdir.

KASLARIN YAPISI VE GÖREVLERİ

Günlük hayatımızda yaptığımız hareketleri kemik, kas ve eklemlerin birbirleriyte uyumlu bir şekilde çalışmasıyla gerçekleştiririz.

Kaslar, insan vücudunun her yerini sarar ve iskeleti örter. İnsan vücudundaki hareketler kasların kasılıp gevşemesiyle gerçekleşmektedir.

Kaslar çoğunlukla iki kemik arasında bağlandığından, iki kemiği eklem noktasından hareket ettirir. Bu sırada kasılma ve gevşeme hareketleri birbirine zıt olarak gerçekleşir

İskeletimize bağlı olan ve eklemlerle birlikte hareketi sağlayan yapılara kas denir. İnsan vücudu yüzeyindeki kaslara “İskelet Kasları” denir.

Vücudumuzda iskelet kastarından başka iç organ kasları da vardır. İskelet kasları yüzümüzden, parmak uçlarımıza kadar her yerimizde bulunur. Farklı kaslar kemik uçlarına kadar uzanarak
kemiklerle bağlantı kurar Kas gruplarının ritmik çalışması sonucu koşma, zıplama, yürüme, göz kırpma, yüz mimikleri gibi hareketler gerçekleşir

İskelet kasları ipliksi bir yapıdadır. Bu yapılara kas lifleri denir. Kas lifleri bir araya gelerek kas demetlerini oluşturur. Kas demetleri zarlarla çevrilidir Bir çok kas demeti de bir araya gelerek kastan oluşturur.

Kaslarımız iskeletle birlikte vücudumuza şekil verir. Vücudumuzun hareket etmesini sağlar. Kaslarımız lifli yapıdadır. Bu lifli yapılar sayesinde kasılıp gevşeyerek kemiklerimizi hareket ettirir. Kemiklerin hareketinin sağlanabilmesi için kaslar birbirleriyle zıt çalışır.Kemiğimize bağlanan bu kaslardan biri gevşerken diğeri kasılır. Kaslar, gevşediğinde uzayıp incelir ve yumuşar, kasıldıklarında ise kısalıp kalınlaşır ve sertleşir.

İskele ve kas sağlığımızı korumak için dikkat etmemiz gereken durumlar şunlardır:

Dengeli ve düzenli beslenmeliyiz.

Kemik ve kaslarımızın gelişimi için et, süt, peynir, yumurta, taze sebze ve meyve tüketmeliyiz.

Düzenli egzersiz yapmalıyız.

Futbol, basketbol vb sporları düzenli olarak yapmaya çalışmalıyız.

Okul çantamızı iki omzumuzla taşımalıyız.

Bir eşyayı itip çekerken ani hareketlerden kaçınmalıyız.

Yerdeki bir cismi kaldırırken dizlerimizi bükerek eğilmeliyiz.

Kaldırabileceğimizden daha ağır yükler taşımamalıyız.

Sırada dik oturmalıyız.

Dik yürümeye dikkat etmeliyiz.

İskeletimizin şeklini bozacak olan çok sert ya da çok yumuşak yataklarda uyumamalıyız

Gelişme çağında olan çocukların hatalı duruş, oturuş ve yürüyüşleri iskeletle¬rinde şekil bozukluklarına neden olur.

Kemik ve kasların sağlıklı gelişimi için düzenli spor yapmak çok önemlidir. Spor yaparken dolaşım ve solunum hızı artar. Vücuda bolca oksijen girer. Spor yapanların kasları güçlü ve sağlıklı olur, kemikleri sağlıklı gelişir.

Vücudumuzun Bilmecesini Çözelim Konu Anlatımı 4. Sınıf Fen Bilimleri BENZER İÇERİKLER
Vücudumuzun Bilmecesini Çözelim Konu Anlatımı 4. Sınıf Fen Bilimleri YAPILAN YORUMLAR