Hızlı Arama Robotu
Hızlı Arama Robotu

Kaslarımız Konu Anlatımı 4. Sınıf Fen Bilimleri

1. Ünite: Vücudumuz Bilmecesini Çözelim
Kazanım: İskeletin ve kasların vücuda birlikte şekil verdiğini model oluşturarak gösterir.Hareketi sağlayan kasların iskelete bağlı olduğunu belirtir.Kasların lifli yapısı sayesinde kasılıp gevşediğini ve kemikleri hareket ettirdiğini açıklar.

KASLARIMIZIN YAPISI VE GÖREVLERİ

Terimler: kas, lif

İç organlarımızın çalışması, kalbimizin atması ve isteyerek yaptığımız hareketler kaslarımız sayesinde gerçekleşir.

Hareketleriniz; iskelet, eklemler ve kasların birlikte çalışmasıyla gerçekleşir.

Kaslar, vücudunuza şekil verebilmek için iskeletinizin üzerini kaplar ve iskeletinizi oluşturan kemiklere sıkı sıkı bağlanır.

Biz kasların ……….. yapılarımız sayesinde ………………………   .…………………… özelliklerimiz vardır. Kasılıp gevşeyerek bazı organlarımızın çalışmasını ve hareket etmenizi sağlarım. Kasılırken enerji harcarım, ………………………… dinlenirim.

Bazı mesleklerde kas gücüne daha fazla ihtiyaç duyulur. Bu meslekler: …………………..

 

kaslar

Vücudumuzu kaplayan kasların şekil ve yapıları bulundukları organlara göre farklılık gösterir. Örneğin, iskelet sisteminin üzerini kaplayan kaslarla, iç organlarımızı (mide, bağırsak gibi) oluşturan kaslar farklı özelliklere sahiptir. Bu kasların bazıları isteğimizle çalışırken, bazıları isteğimiz dışında çalışır.

KASLARIMIZ NASIL ÇALIŞIR?

Şimdi sizden yanınızdaki arkadaşınızın kol kaslarını tutmanızı istiyorum. Sonra arkadaşınız yumruğunu sıkarak kolunu benim gibi yapsın ve tekrar arkadaşınızın kol kaslarını tutun. Buradaki kaslar hakkında arkadaşınızla konuşun. Bunların hangisi kasılmış hangisi gevşektir? Bu kasların nasıl çalıştığını hiç merak ettiniz mi?

cats

KASLARLA İLGİLİ İLGİNÇ BİLGİLER

 Yeni doğmuş bir bebeğin vücudunda 300’den fazla kemik bulunur.

 Yetişkin bir insanın kütlesinin % 14’ünü kemikler oluşturur.

 Eğer iskeletimiz kemikler yerine çelikten yapılmış olsaydı 5 kat dana ağır olurdu.

 Uzun boyunlu olmasıyla ünlü zürafanın boynunda da insandaki gibi 7 tane kemik vardır. Sadece büyüklükleri insanınkinden farklıdır.

 İnsan vücudundaki değişik şekil ve büyüklükte yaklaşık 640 kas vardır.

 50 kg kütleli bir insanın vücudunda 20 kg kas bulunduğu tahmin ediliyor.

 Egzersiz yapılarak insan vücudundaki kas miktarı arttırılabilir. Bu artış kasların yapısındaki lif sayısının artmasından değil bu liflerin kalınlaşmasından kaynaklanmaktadır.

 Futbolcuların boylarının kısa olmasının nedeni kaslarının sürekli kasılı olmasıdır. Çünkü kaslar kasıldığında boyu kısalır ve kalınlaşır.

Kaslarımız Konu Anlatımı 4. Sınıf Fen Bilimleri BENZER İÇERİKLER
Kaslarımız Konu Anlatımı 4. Sınıf Fen Bilimleri YAPILAN YORUMLAR