Geçmişten Geleceğe Kültürümüz Özet 4. Sınıf Sosyal Bilgiler

GEÇMİŞTEN GELECEĞE KÜLTÜRÜMÜZ

Bir toplumu diğer toplumlardan ayıran veya farklı kılan ,duygu, düşünce, inanış ve yaşam biçimidir. Buna ‘kültür’ denir.

Kültür, kültürel değerler milletler arasında paylaşılabilir. Ancak her milletin kendine özgü kültürüne  ‘ milli kültür’ denir.

Kültürü etkileyen, oluşmasını sağlayan inanç ve düşünce sistemleri olduğu gibi bir milletin kültürünün oluşturduğu oyunlar, sanat, yiyecek, giyim, mimari, gelenek ve görenekler vardır. Bunlara ‘ kültürel ögeler’ denir.

Kültür, ülkeden ülkeye değişiklikler gösterdiği gibi şehirler, bölgeler arasında da değişiklikler gösterir. Şive ,yemek, gelenek farklılıkları olabilir. Bütün bu farklılıklar ülke için zenginliktir.

Kültürü oluşturan ögeleri şu şekilde gösterebiliriz:

  • Gelenekler                                          Masallar
  • El sanatları Oyunlar
  • Bayramlar Diller
  • Tekerlemeler Yiyecekler
  • Mimari yapılar Destanlar
  • Giyecekler Din ve inanışlar türküler

Toplumda, geçmişten günümüze kalmış, nesilden nesile aktarılarak gelmiş alışkanlıklar ve davranışlar vardır. Kına gecesi, düğün, asker uğurlama töreni, sünnet töreni, kız isteme töreni vb alışkanlıklar ve davranışlara ‘gelenek’ (anane) denir.

Bir davranışın büyüklerden görüldüğü gibi yapılmasına ‘ görenek’ (adet) denir. El öpmek, misafire kahve ikram etmek, sofraya büyükler oturmadan yemeğe başlamamak, gelinlere,  askerlere kına yakmak vb örnekler göreneklerimizden bazılarıdır.

Cirit, okçuluk, yağlı ve karakucak güreşler ata sporlarımızdan bazılarıdır.

İznik çinileri, Safranbolu evleri,  Selimiye Cami, Kemeraltı Çarşısı, Çifte Minare  atalarımızın el sanatlarını ve mimari zevklerini gösterir.

Baklava, su böreği, höşmerim, döner, lahmacun, çiğ köfte, lokum gibi saymakla bitmeyecek bir yemek kültürümüz vardır.

Keloğlan, Nasrettin Hoca, Karagöz ve Hacivat , Yunus Emre, Mevlana,… yalnız bizim değil dünyanın sevdiği kültürel şahsiyetlerdir.

Yartılış, Ergenekon, Manas Destanları, Leyla ile Mecnun Kerem ile Aslı gibi halk hikayeleri, bilmece , masal, ve fıkraar saymakla bitmez. Dünyanın en zengin kültürlerinden biri Türk kültürüdür. Bize düşen kültürel ögeleri tanımak, araştırmak, öğrenmek ve gelecek nesillere taşımaktır.

Geçmişten Geleceğe Kültürümüz Özet 4. Sınıf Sosyal Bilgiler BENZER İÇERİKLER
Geçmişten Geleceğe Kültürümüz Özet 4. Sınıf Sosyal Bilgiler YAPILAN YORUMLAR