Hızlı Arama Robotu
Hızlı Arama Robotu

Geçmişin İpuçları Konu Anlatımı 4. Sınıf Sosyal Bilgiler

Geçmişte kullanılıp, günümüzde kullanılmayan bir çok eşya hatıra olarak evimizde bulunur. Bu eşyayı kullanan aile büyüklerinden, eşyaların kullanımı hakkında gerekli bilgileri alabiliriz.

Toplumda en önemlikurumlardan biri ailedir. Anne baba ve kardeşlerden oluşan çekirdek aile, anne baba, kardeş, büyükanne, büyükbaba, hala,teyze, amca,dayı, kuzenlerden oluşan geniş aileler vardır.

Atalarımızdan kalan eşyalar geçmişten günümüze bilgi aktaran eşyalar özenle korunur. Geçmişimiz hakkında bilgi veren bir diğer kanıtta aile fotğraflarıdır. Aile fotğraflarına bakarak ailemizin geçmişi hakkında bilgi sahibi olabiliriz. Amca , dayı, hala, teyze ve kuzen gibi aramızda kan bağı olan kişiler akrabalarımızdır. Ailemizin tarihi hakkında bilgi sahibi olmanın yollarından biride aile büyüklerimizin ailemiz hakkında anlattıkları anlardır. Aile tarihi hakkında bilgi sahibi olabilmek için sözlü tarih çalışması yapmalı, ailemiz hakkında merak ettiklerimizi aile büyüklerimize sorarak öğrenebiliriz.

Ailetarihimizi büyüklerimizden ve onlardan kalan eşyalar ve fotoğraflarla öğrenebildiğimiz gibi milli kültür değerlerimizide öğrenebiliriz. Eski fotoğraflara bakarak eskiden yapılan düğünlerle günümüzde yapılan düğünleri karşılaştırabilir. Arasındaki farklılıkları gözlemleyebiliriz. Düğün törenleri bizim milli kültürümüzün parçalarından biridir. Kutlama şekilleri değişsede, taşıdığı değer hiçbir zaman değişmemiştir. Düğünler,bireyleri bir araya getiren, toplumun dayanışma duygularını pekiştiren, mutluluğun paylaşıldığı olaylardan biridir.

Yayla şenliklerimiz düğünler gibi kuşaktan kuşağa milli kültürümüzün aktarıldığı şenliklerden biridir. Dini bayramlarımız olan Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı’da milli kültürümüzün önemli olaylarındandır. Bayram öncesi ve bayram sonrası evimizdeki değişiklikleri gözlemlerseniz milli kültür değerlerimiz hakkında bilgi sahibi olabilrsiniz. Dini bayramların yanı sıra milli bayramlarımızda bizim milli kültürümüzü oluşturur. Ülkemizde kutlanan birçok mevsimlik bayramlarda vardır “hızr günü”, “nevruz” kutlamaları milli kültürümüzün parçalarıdır.
Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Musafa Kemal Atatür de “ Milli kültürün her alandaaçılarak yükslmesini, Türkiye Cumhuriyeti’nin temel dileği olarak sağlayacağız.” Sözü ile milli kültüre verdiği önemi belirtmiştir. Milli kültür hazinemizi koruyup kollamak hepimizin görevidir

Hazırlayan: İbrahim Gür

Geçmişin İpuçları Konu Anlatımı 4. Sınıf Sosyal Bilgiler YAPILAN YORUMLAR