Hızlı Arama Robotu
Hızlı Arama Robotu

Elektrik Devre Elemanları Konu Anlatımı 5. Sınıf Fen Bilgisi

1- Devre Elemanlarını Tanıyalım

Evimizde kullandığımız birçok alet elektrikle çalışır. Asansör, buzdolabı, çamaşır makinesi, kumandalar, bilgisayar gibi birçok alet elektrikle çalışır.

Bu aletlerden bazıları pille çalışırken bazıları da şehir elektriği ile çalışırlar. Bilgisayar, müzik seti radyo gibi bazı aletlerde hem pille hem de şehir elektriği ile çalışırlar. Pil, şehir elektriği ve batarya vb.ni elektrikli aletlerin çalışması için gerekli olan enerjiyi sağlayan kaynaklar olarak söyleyebiliriz.
Piller elektrik kaynağıdır. Pil, pil yatağı, kablo, lamba, duy ve anahtar kullanılarak basit bir elektrik devresi kurarak ışık elde edebiliriz.

Elektriğin evimize kadar ulaşmasını sağlayan teller, elektrikli aletlerin kabloları ve ara kablolarla elektrik kaynağından kullanılacağı yere taşınır.

Evimizde, okulumuzda aydınlatma için kullandığımız lambalarda elektrik sayesinde ışık verir. Lambaların ışık vermesi için takıldığı kısma duy adı verilir.

Şehir elektriği ile çalışan bütün aletler, elektrik kaynağından bağlantı kablolarıyla kendisine ulaşan elektrik enerjisini kullanırlar.

Işığı açıp kaparken, yazıcıyı, bilgisayarı açıp kaparken anahtar düğmelerini kullanırız.
Lambanın ışık vermesi için, kapı zilinin çalması için anahtar veya düğme dediğimiz parçaya basmamız gerekir. Anahtar veya düğme açık olduğunda elektrik devresi tamamlanamadığı için ışık vermez, düğme kapalı olunca elektrik devresi tamamlanır ve lamba ışık verir.

İbrahim GÜR

Elektrik Devre Elemanları Konu Anlatımı 5. Sınıf Fen Bilgisi BENZER İÇERİKLER
Elektrik Devre Elemanları Konu Anlatımı 5. Sınıf Fen Bilgisi YAPILAN YORUMLAR