Hızlı Arama Robotu
Hızlı Arama Robotu

Destek Ve Hareket Konu Anlatımı 4. Sınıf Fen Bilimleri

DESTEK VE HAREKET KONU ANLATIMI

*İskelet adı verilen ve kemiklerden oluşan bu yapı birçok canlının vücuduna şekil verir, destek sağlar ve canlının hareket etmesine yardımcı olur.

*İskeletimiz; kafatası, omurga, göğüs kafesi ve üyeler (kollar ve bacaklar) olmak üzere dört bölümden oluşur.

*İskeletimizi oluşturan kemikler sert bir yapıya sahip¬tir. Kemikler sert yapıda olmasına rağmen birçok farklı hareketi kolaylıkla yapabiliriz. Bu hareketleri yapmamızı sağlayan ve iskeletimizi oluşturan kemikleri birbirine bağlayan yapıya ise eklem adı verilir.

*Derimizin altında vücudumuzu bir zırh gibi saran yapı kaslarımızdır.

*Kaslarımız, kemik ve eklemlerimizle birlikte vücudumuzun hareket etmesini sağlar.

*Ayrıca iskeletle beraber vücudumuza şekil verir

*Vücudumuzun değişik kısımların¬da, farklı görevleri olan kaslara sahibiz. Bu kaslar, iskelet sisteminde bulunan kemikleri hareket ettirerek günlük yaşamımızdaki birçok hareketi yapmamızı sağlar.

*Kemiğin üzerine yapışık kaslar çiftler hâlinde çalışır. Aynı yönlü çalışan kaslarımız olduğu gibi zıt yönlü çalışan kaslarımız da vardır.

*Kaslarımız hareket ederken kasılıp gevşeyebilme özelliğine sahiptir.

*iskelet ve kas sağlığını olumsuz etkileyen davranışlar

1-çantayı tek kolla taşımak

2-Ders çalışırken ve otururken yanlış pozisyon almak

3-Yere eğilirken dizlerimizi bükmemek gibi

*Bütün besin maddelerinden yeterince tüketmek, dengeli ve sağlıklı beslenmemizi, dolayısıyla sağlıklı bir vücuda sahip olmamızı sağlar.

*Bol şekerli, asitli gıdalar ve hazır besinleri tüketmek kilo almamıza neden olur. Kilo almamızın sonucunda ise hareket yeteneğimiz kısıtlanır ve vücudumuzun şekli bozulur. Bu yüzden destek ve hareket sistemimizin sağlığı için beslenmemize dikkat etmeliyiz.

*Deniz ürünleri, süt ve süt ürünleri, yeşil sebzeler kemik ve kaslarımızın gelişimi için oldukça önemlidir. Bu besinlerden yeterince tüketmeliyiz.

*Güneş ışığından doğru zamanlarda ve yeterince yararlanmak da kemik ve kaslarımızın gelişimini olumlu etkiler. Ayrıca düzenli bir şekilde spor ve egzersiz yaptığımızda iskelet ve kaslarımız kuvvetlenir. Bunun sonucunda sağlıklı ve dinç bir yapıya kavuşabiliriz.

Destek Ve Hareket Konu Anlatımı 4. Sınıf Fen Bilimleri BENZER İÇERİKLER
Destek Ve Hareket Konu Anlatımı 4. Sınıf Fen Bilimleri YAPILAN YORUMLAR