Hızlı Arama Robotu
Hızlı Arama Robotu
Cumhuriyet Bayramı Öğretmen Konuşma Metni 29 Ekim

Cumhuriyet Bayramı Öğretmen Konuşma Metni 29 Ekim

Sayın Müdürüm, Değerli Öğretmen Arkadaşlarım, Sevgili Öğrenciler, Kıymetli Veliler,
19 Mayıs 1919’da Atatürk’ün Samsun’a çıkarak Milli Mücadele’yi baş-latıp 29 Ekim 1923’de “Türk milletinin karakterine en uygun yönetim şekli cumhuriyettir.” diyerek ilan etmiştir cumhuriyeti.

Mustafa Kemal Atatürk, emperyalist güçler tarafından işgal edilmiş, paylaşılmış, yok edilmiş bir imparatorluğun küllerinden, halkına önderlik ederek, halk savaşı vererek vatanı kurtarmış. Sonra da cum-huriyet yönetimiyle taçlandırmıştır.

Cumhuriyette egemenlik milletindir. Halk kendi kendisini yönetme yetkisini temsilcileri aracılığıyla kullanır. Bu yönetimde seçme seçilme hakkı vardır. Ve bütün vatandaşlar eşit haklara sahiptir. Milletin bütün bireyleri yönetime katılabilir ve söz sahibi olabilir.

Cumhuriyet bize ulus olma bilincini kazandırmıştır. Cumhuriyetin başarıları ile haklı bir gurur duyarız. Ülkemiz, İslam dünyasında laik ve demokratik, çağdaş bir ülke olarak tektir. Bunu Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyete borçluyuz. Türkiye Cumhuriyeti laik ve demokratik yapıdan asla taviz vermeyecektir. Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün çizdiği çağdaş uygarlık yolunda ilerleyecektir. Buna hiçbir güç engel olamayacaktır. Ve Türkiye Cumhuriyeti sonsuza kadar yaşayacaktır.

Yeter ki bizler, Atatürk’ün mirası olan akıl ve bilim yolundan ilerleyelim.
Yeter ki, Atatürk ilke ve devrimlerini koruyalım.
Yeter ki, Türkiye Cumhuriyeti’nin milletiyle bölünmez bütünlüğüne sahip çıkalım.

Bizler, çoluk, çocuk, genç, yaşlı ülkenin tüm insanları, sahip olduğumuz değerlerin kıymetini bilelim.
Bu duygu ve düşüncelerle cumhuriyetimizin 93. Yılını kutlar. Büyük önder Atatürk’ü ve bu yolda canlarını feda eden şehitlerimizi sevgiyle, saygıyla ve minnetle anıyorum.

Saygılarımla.
29 Ekim 2016
Nilgün UYANIKSOY

Cumhuriyet Bayramı Öğretmen Konuşma Metni 29 Ekim YAPILAN YORUMLAR