Hızlı Arama Robotu
Hızlı Arama Robotu

Betimleme Etkinliği 3. Sınıf Türkçe

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (No Ratings Yet)

“Evimiz iki katlıdır. Yeşillikler içinde büyük bir bahçenin içinde yer alır. Evimizin dış yüzeyi sarıdır. Pencereleri küçük ve sevimlidir. Büyük bir balkonu vardır. Yazın hep bu balkonda kahvaltı ederiz.” Yukarıda betimlemesi yapılan evi betimlemeye uygun çizip boyayınız.

 

“Uzun süren kış ayları bitti. Köyün üzerini örten kara bulutlar gitmiş, yerini masmavi gökyüzüne bırakmıştı. Yılan gibi kıvrıla kıvrıla akan derenin suları coşmuş, coşku türküleri söyleyerek akıp gidiyordu… Vadi rengârenk tomurcuk ve çiçeklere bürünmüştü. Uykudan uyanan böcekler yuvalarından çıkarak şimdiden kış hazırlıklarına başladılar. Karıncalar sıcak günlerin uzun sürmeyeceğini bildikleri için ambarlarını yiyecekle doldurma yarışına başladılar. Bizim tembel ağustos böceği de sabahın erken saatlerinde müzik şölenine başlamış, gece gündüz demeden güzel türkülerini söylüyordu.”

Yukarıda betimlemesi yapılan nedir?

A) dere B) ağustos böceği C) kış mevsimi D) ilkbahar E) sonbahar

“Evin bacasındaki yuvada uzun bacaklı, turuncu, uzun ve sivri gagalı, kanatlarındaki ve kuyruğundaki tüylerinin ucu siyah renkli, diğer tüyleri beyaz olan bir kuş oturuyordu.”

Cümlesinde neyin betimlemesi yapılmıştır?.

A) karga B) kırlangıç C) leylek D) ördek E) kaz

cats

“Kırmızı bir burnu vardı. Gözleri kocamandı. Sol yanağına, gözünün hemen altına alt alta iki mavi yıldız çizmişti. Gözlerinin çevresini boyamıştı. Bu yüzden gözleri oldukça dikkat çekiyordu. Dudakları daima gülümsüyordu. Üzerinde mavi, sarı, pembe yuvarlak desenlerin olduğu uzun kollu bir gömlek vardı. Altında paçaları çok bol olan siyah bir pantolon vardı.”

Yukarıda betimlemesi yapılan evi betimlemeye uygun çizip boyayınız.

Betimleme Etkinliği 3. Sınıf Türkçe BENZER İÇERİKLER
Betimleme Etkinliği 3. Sınıf Türkçe YAPILAN YORUMLAR