Hızlı Arama Robotu
Hızlı Arama Robotu

7. Sınıf Din Kültürü 5. Ünite: Din ve Güzel Ahlak

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (No Ratings Yet)

Din Kültürü 7. Sınıf 5. Ünite: Din ve Güzel Ahlak

Yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’de de insanları güzel davranışlar yapmaya yönlendiren bir çok ayet-i kerime vardır. Dinimizin emirlerine uyan kimse, kendine çeki düzen verir ve hem inanç, hem ibadet, hem de ahlak konusunda İslam’ın ilkelerini yaşamak için elinden gelen gayreti ve özeni gösterir. Böylece din güzel ahlaklı olmamıza katkı sağlar. “Andolsun ki kim özünü iyice temizlemişse kurtulmuştur. Kim de özünü kirletmişse ziyan etmiştir.” (Şems suresi, 9. 10. ayetler)
DİN VE GÜZEL AHLAK

DİN GÜZEL AHLAKLI OLMAMA NASIL KATKI SAĞLAR

Ahlak: Sözlük anlamı karakter, huy, yaratılış demektir. Terim anlamı ise güzel davranışlar, güzel huylar, toplumun fertlerinin uymak zorunda oldukları kurallar demektir.
Dinimizde güzel ahlaklı olmaya büyük önem verilir. Peygamber Efendimizin gönderiliş amaçlarından biri de güzel ahlakı yaygınlaştırmaktır. Nitekim Peygamberimiz “Ben güzel ahlakı tamamlamak için gönderildim.” buyurmuştur. Yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’de de insanları güzel davranışlar yapmaya yönlendiren bir çok ayet-i kerime vardır. Dinimizin emirlerine uyan kimse, kendine çeki düzen verir ve hem inanç, hem ibadet, hem de ahlak konusunda İslam’ın ilkelerini yaşamak için elinden gelen gayreti ve özeni gösterir. Böylece din güzel ahlaklı olmamıza katkı sağlar.

Kur’an-ı Kerim’de güzel ahlakı emreden ayetlerden bazıları:
– “Andolsun ki kim özünü iyice temizlemişse kurtulmuştur. Kim de özünü kirletmişse ziyan etmiştir.” (Şems suresi, 9. 10. ayetler)
– “Ey iman edenler! Kendiniz, ana babanız ve en yakınlarınız aleyhine de olsa Allah için şahitlik yaparak adaleti titizlikle ayakta tutan kimseler olun…” (Nisa suresi, 135. ayet)
– “İyilik, yüzlerinizi doğu ve batı tarafına çevirmeniz değildir. Asıl iyilik o kimsenin yaptığıdır ki Allah’a, ahiret gününe, meleklere, kitaplara, peygamberlere inanır. Yakınlara, yetimlere, yoksullara, yolda kalmışlara, dilenenlere ve kölelere sevdiği maldan harcar, namaz kılar, zekat verir…” (Bakara suresi, 177. ayet)

Konuyla ilgili hadisler:
– “Ben güzel ahlakı tamamlamak için gönderildim.” Hz. Muhammed (s.a.v.)
– “Müslüman, elinden ve dilinden herkesin güven içinde olduğu kimsedir.” Hz. Muhammed (s.a.v.)
– “Sizin en hayırlınız, ahlakça en güzel olanınızdır.” Hz. Muhammed (s.a.v.)
İSLAM’DA ÖVÜLEN BAZI AHLAKÎ TUTUM VE DAVRANIŞLAR

Doğruluk ve dürüstlük

Başkalarına maddi yardımda bulunmak (infak)

Emaneti korumak

Adaletli olmak

Hoşgörü ve bağışlama

Alçakgönüllülük (Tevazu)

Görgülü olmak

Savurganlıktan kaçınmak

7. Sınıf Din Kültürü 5. Ünite: Din ve Güzel Ahlak BENZER İÇERİKLER
7. Sınıf Din Kültürü 5. Ünite: Din ve Güzel Ahlak YAPILAN YORUMLAR