ddddd 5. Sınıf Sosyal Bilgiler Çocuk Hakları Nelerdir Konu Anlatımı | Tüm Dersler
Hızlı Arama Robotu
Hızlı Arama Robotu

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Çocuk Hakları Nelerdir Konu Anlatımı

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (No Ratings Yet)

ÇOCUK HAKLARI HER YERDE (1.ünite 4.kazanım)
Çocuk Olarak Haklarımız

Çocuklar yetişkinlerden farklı fiziksel ve kişisel özelliklere sahiptirler. Ayrıca çocuklar sürekli bir büyüme ve gelişme göstermektedirler. Bu nedenle İnsanların sahip olduğu temel hakların yanında çocuklar farklı haklara da sahiptirler. Her birey uluslararası yasalara göre 18 yaşına kadar çocuk sayılmaktadır. Bu nedenle Birleşmiş Milletler Genel Kurulu 20 Kasım 1989 tarihinde Çocuk Hakları Sözleşmesini kabul etmiştir. 2 Eylül 1990 tarihinde yürürlüğe giren bu sözleşmeye Türkiye de dahil olmak üzere yaklaşık 142 ülke taraf olmuştur.

Kişinin içinde bulunduğu bazı gruplar ve rolleri
Aile Okul Spor Kulübü
Evlat Öğrenci Takım Arkadaşı

* Hiç bir çocuk ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasal inanç nedeniyle ayrı tutulamaz. * Her çocuk korunmalı, iyi bakım görmeli ve yetiştirilmelidir. Yasalar çocuğun yararınadır. Çocuğun korunması ile ilgili yasalar hazırlanmalı. * Her çocuğun isim ve yurttaşlık hakkı vardır. * Her çocuğun sosyal güvenlik, sağlıklı büyümek, iyi bakım ve uygun eğitim görmek hakkıdır. * Engelli ve uyumsuz çocukların başarılı ve güçlü yetiştirilmeleri haklarıdır. * Sevgi esirgenmemelidir. Her yerde ilgi, sevgi, yardım görmek çocukların hakkıdır. * Ana baba çocuğuna bakmakla yükümlüdür. * Çocuk ırk, din, ayrılık oluşturan baskılardan korunmalıdır.

Türkiye’de ve Dünya’da Çocuk Hakları Ülkemizde çocukların haklarını kullanmasına olanak sağlanmaktadır. Hemen hemen her kentte çocuk meclisleri bulunmaktadır. Bu meclislere katılarak duygu ve düşüncelerimizi özgürce ifade etme fırsatı bulabiliriz. Çocuk haklarının korunması için Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu [UNICEF, (Yunisef)] kurulmuştur. Dünyanın her yerinde herhangi bir ayrım yapmadan çocuklara yardım etmektedir. UNICEF, zaman zaman yayınladığı raporlarla çocukların yaşadıkları zorlukları tüm dünyaya duyurmaktadır. Yaşamları boyunca çocuklar çeşitli güçlüklerle karşılaşabilir. En temel haklarını bile kullanamayacak bazı durumlar yaşayabilir. Savaşlar, doğal afetler, yoksulluk gibi daha birçok nedenden dolayı haklarını kullanmakta güçlük çekebilir. İşte UNICEF’in dünyanın birçok yerinde yaşayan çocuklarla ilgili bu sorunlara dikkat çekmektedir. Ülkemizde Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu (SHÇEK) kurulmuştur. Bu kurum çocuk yetiştirme yurtları aracılığıyla bazı haklardan yoksun kalan çocukların devlet güvencesiyle korunmasını sağlamaktadır. Birçok kurum da çocukların haklarını kullanmaları ve yaşam koşullarındaki olumsuzlukları gidermek için çalışmalar yapmaktadır.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Çocuk Hakları Nelerdir Konu Anlatımı BENZER İÇERİKLER
5. Sınıf Sosyal Bilgiler Çocuk Hakları Nelerdir Konu Anlatımı YAPILAN YORUMLAR
  • kudur
    6 ay önce

    TEŞEKKÜRLER

  • agla
    6 ay önce

    teşekkürler.

{ "@context":"http://schema.org", "@type":"WebSite","url":"http://www.tumdersler.net/", "potentialAction":{ "@type":"SearchAction", "target":"http://www.tumdersler.net//?s={search_term_string}", "query-input":"required name=search_term_string"} }