Hızlı Arama Robotu
Hızlı Arama Robotu
2016-2017 1. Dönem Sonu Veli Mektubu

2016-2017 1. Dönem Sonu Veli Mektubu

Sevgili Velim,

Çocuklarımız en zor bir dönemi geride bıraktılar. Bu dönemde neler mi yaptılar? Geldiklerinde içlerinde ilk defa kalem ve kâğıtla tanışanlar olduğu gibi anasınıfında yanlış kalem tutmaktan dolayı düzenli çizgi çizemiyorlardı. Yazı yazmayı öğrendiler. E bebeğim e ile başladılar, okuma-yazmayı öğrendiler. 2 dakika yerinde duramıyorlardı,  günde 40’ar dakikadan 6 ders sınıfta kalmayı öğrendiler. Sayı saymayı, toplama ve çıkarma yapmayı öğrendiler.

Onlar bu dönem boyunca çok çalıştılar. Şimdi dinlenme, dinlenirken okuma yazmayı daha da geliştirme zamanı.

Bir konuyu size bir defa daha hatırlatmak istiyorum. Öğrencilerimin tamamının anlama kapasitesi aynı değil. Bu yüzden bazı öğrencilerim daha erken okumaya geçerken ve hızlı okurken bazı öğrencilerim daha yavaş yol alıyor.

Daha yavaş yol alan öğrencilerimin velileri umutsuzluğa düşmesinler. Biz onlarla da çok çalışacağız ve hızlarını artırmak için çaba harcayacağız.

Tüm bunlara rağmen ileride bazı öğrencilerimiz biraz geride kalacak. Anlama ve algılamada sorun yaşayan öğrencilerimiz olacak. Çocuğunuzun algılama sorunu yaşadığı dönemlerde ilginizin kesintiye uğramayacağını umut etmek istiyorum.

Çünkü biz hiçbir dönemde çocuklarınız üzerindeki ilgimizi azaltmayacağız. Bizim asıl amacımız doktor, mühendis, öğretmen olacak çocuklar yetiştirmek değildir. Bizim tüm gayemiz; dürüst, namuslu, haysiyetli, doğru sözlü, vatanına milletine faydalı, annesine babasına saygılı, ekmeğini taştan çıkaracak, haksızlık karşısında eğilmeyerek doğru bildiğini savunan, onurlu bireyler yetiştirmektir.

Bu yüzden eğitim-öğretim hayatı boyunca tüm çocuklarıma aynı ilgiyi göstermeye devam edeceğim.

Çalışkan ya da az çalışkan tüm çocuklarımız bizim çocuklarımız. Lütfen hayatın hiçbir döneminde çocuklarınıza olan ilginizi azaltmayın.

Şunu unutmayın ki; her çocuk kendi ile yarışmalıdır. Çocuğunuzun bu dönem ne kadar yol aldığı önemlidir. Onu asla sınıftaki diğer arkadaşlarıyla kıyaslamayın. Sadece çabasını ve neler başardığını görün, gösterin ve de TAKDİR EDİN. Çocuğunuzla olumlu konuşmalar yapın. Zayıf olduğu konularda ise örnek olun ve cesaretlendirin.

Yarıyıl tatilinde çocuğunuzu farklı ortamlar ve imkânlar sunarak, bol bol oynamasına, arkadaşlarıyla beraber olmasına izin verin. Bilmeliyiz ki oyun, çocuk gelişimi için çok önemlidir.

 

YARI YIL EV ÖDEVİ:

  • Günde en az 1-2 saat kitap okutunuz. El yazısı ve düz yazı kitapları okutmaya çalışınız. Okuma kitaplarını kendisine seçtirerek alınız.
  • Günde bir sayfa dikte (yazı yazma çalışması) yaptırınız.
  • Arada çocuğunuzla 100’e kadar ileri geri 10’ar ,5’er; 20’ye kadar 2’şer ve 1’er yaptı Bunun yanında 20’ye kadar olan sayıları kullanarak basit toplama ve çıkarma problemlerini zihinden yaptırabilirsiniz.
  • 100’e kadar sayıları yazdırınız ve okutunuz.

İYİ TATİLLER. ESEN KALIN!

2016-2017 1. Dönem Sonu Veli Mektubu YAPILAN YORUMLAR