Hızlı Arama Robotu
Hızlı Arama Robotu

1. Dünya Savaşı Öncesi Ülkeler Ve Amaçları 8. Sınıf İnkılap Tarihi

İNKILAP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK DERSİ
BEN HANGİ ÜLKEYİM???

S-1 Sanayi inkılabını ilk gerçekleştiren ülke biziz, bu nedenle ihtiyaç duyduğumuz hammadde ve pazarı sömürgecilik yaparak kısa süre içinde çözdük. Dünyanın en büyük sömürge imparatorluğunu kurduk…
Benim ülkemin adı …………………………………………………….

S-2 Tarih boyunca hayalini kurduğumuz topraklara ilk kez I. Balkan Savaşı ile kavuştuk fakat bu toprakları II. Balkan Savaşı’nda kaybettik. Bu topraklara yeniden kavuşmak istiyoruz ve I. Dünya Savaşı bizim için iyi bir fırsat olabilir. Benim ülkemin adı……………………………………………………..

S-3 Çok uluslu bir yapıya sahip olmamız milliyetçilik akımından olumsuz etkilenmemize yol açıyor. Rusya’nın Panslavizm politikası ile kışkırttığı Sırplar sürekli ayaklanıyor. Bu ayaklanmaları sert şekilde bastırıyoruz. Balkanlara hakim olmak için Çarlık Rusya ile mücadele ediyoruz.
Benim ülkemin adı ……………………………………………………

S-4 Siyasi birliğimizi geç tamamladığımız için sömürge yarışına geç katıldık. Hızlı bir şekilde kurduğumuz sanayimize gerekli olan hammaddeyi bulmak için bir Alsas Loren’i, işgal ettik. Büyük sömürgelere sahip olan devletlerin sömürgelerine göz diktik. Hızlı bir silahlanma yarışına girdik. Osmanlı İmparatorluğu’nun topraklarında nüfuz kazanmak için yakın ilişkiler kurduk. Benim ülkemin adı………………………………………..

S-5 Ülkemizin temel amacı dünya siyasetinde söz sahibi olmaktı. İhtiyaç duyduğumuz hammaddelerin çoğunu kendi topraklarımızdan karşılayabiliyorduk. Osmanlı topraklarında okul, hastane açarak nüfuz kazanmaya çalıştık. Benim ülkemin adı ……………………………………………………………………

S-6 Tarih boyuca en büyük hayalimiz olan sıcak denizlere inme fikrini gerçekleştirmek için boğazlara hakim olmamız gerekiyordu. Ayrıca Balkanlarda yaşayan Slav Akrabalarımızın bu bölgeye hakim olması için onlara sürekli telkinde bulunuyor ve destek veriyorduk. Benim ülkemin adı …………………………………………………….

S-7 Siyasi birliğimizi geç tamladığımız için sömürge yarışında geç kaldık. Akdeniz’de söz sahibi olmak için zayıf durumda olan Osmanlı Devleti’nin elindeki Trablusgarp’ı işgal ettik. I.Dünya Savaşı’nda çıkarlarımıza uygun olduğu için grubumuzu sonradan değiştik. Benim ülkemin adı…………………………………………………

S-8 Topraklarımızda milliyetçilik akımının etkisi, bitmek bilmeyen savaşlar, büyük toprak kayıpları ve ekonomimizi çökerten kapitülasyonlar bizi oldukça zayıf duruma düşürdü. Şimdi I. Dünya Savaşı’nı tarafsız kalmamızı isteyen devletlere rağmen iyi bir fırsat olarak değerlendirebiliriz.
Benim ülkemin adı ……………………………………………………. Sosyal Bilgiler Öğretmeni
Özkan Şimşek

1. Dünya Savaşı Öncesi Ülkeler Ve Amaçları 8. Sınıf İnkılap Tarihi YAPILAN YORUMLAR
  • Fafa
    10 ay önce

    Cevaplar nerde